VI Ogólnopolskiego Konkurs Literackiego im. Anny Piskurz

Paweł Pestka z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu
wygrał tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz.
W piątek w Czytelni na piętrze ILO odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Na konkurs napłynęło w tym roku ponad sto prac z całego kraju.
Drugie miejsce zajęła Natalia Kaczmarek z V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej
w Poznaniu, a trzecie Kamila Pałac z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego
w Krakowie. Jury przyznało także dwa wyróżnienia: dla Patrycji Golon z Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie i Ellen Kuźmy z I Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy. Drukiem w książce wyróżniono także prace: Magdaleny Koral z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego
w Krakowie i Aleksandry Przybylskiej z ZSP nr1 im. Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie. Uczestnicy konkursu mieli w tym roku za zadanie opisać swoją najciekawszą podróż do innego kraju, regionu albo w głąb samego siebie.

Prace oceniało Jury pod przewodnictwem Dawida Junga- redaktora naczelnego Zeszytów Poetyckich, w składzie: Łucja Dudzińska – prezes Fundacji Otwartych na Twórczość i Wojciech Grupiński
– Gnieźnieński Klub Literacki.

Nagrodzone opowiadania już po raz trzeci znalazły się w wieńczącym konkurs zbiorze opowiadań. W książce zawarte zostały także archiwalne teksty patronki konkursu Anny Piskurz, a współczesne zdjęcia do nich wykonali (pod kierunkiem Waldemara Stube) uczniowie I LO: Kinga Giętkowska, Martyna Marcinkowska, Mikołaj Staszak, Judyta Szymańska, Liliana Tomczak i Ewa Zander. Projekt dokumentowała Martyna Zielińska. Fotografie wraz z tekstami można oglądać na towarzyszącej gali wystawie.

Konkursowi patronowali: Instytut Literatury, Zeszyty Poetyckie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Mecenat nad wydarzeniem objęli: Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Absolwentów ILO, a także Fundacja Identitas, OT Szlak Piastowski, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy i Wielkopolska Izba Gospodarcza.

 

Leave a comment